8 најмистериозни острови со бизарни приказни зад нив

Откријте го енигматичниот свет на овие осум мистериозни острови, од кои секој крие збунувачки приказни што воодушевија генерации.

Во огромното пространство на нашите светски океани, постојат неколку острови кои ја заробуваат нашата имагинација со нивната загадочна природа и бизарни приказни. Од необјаснети феномени до приказни за натприродни случувања до антички мистерии, овие мистериозни острови продолжуваат да нè збунуваат.

1. Велигденски остров

8 најмистериозни острови со бизарни приказни зад нив 1
Велигденскиот остров Рапа Нуи. Викимедија комонс

Сместен во Тихиот Океан, Велигденскиот остров е познат по своите гигантски камени статуи наречени моаи. Камењата ги нема никаде во регионот. Мистеријата лежи во тоа како жителите на островот, луѓето Рапа Нуи, можеле да ги транспортираат и издлабат овие масивни статуи без помош на модерна технологија. Дополнително, падот на цивилизацијата и причините за напуштањето на статуите остануваат претпоставки.

2. Островот даб

Пари Пит, даб остров
Мони Пит, Островот Оук. MRU

Сместен во канадската Нова Шкотска, островот Оук беше предмет на бројни експедиции за лов на богатство. Наводно на островот има закопано богатство, за кое се верува дека го закопале пирати или витези Темплари. И покрај неколкуте обиди да се открие богатството, вклучително и озлогласената Мони Пит, не е пронајден убедлив доказ за какво било богатство, оставајќи го островот Оук една од најголемите нерешени мистерии.

3. Островот Сокотра

8 најмистериозни острови со бизарни приказни зад нив 2
Змејовото крвно дрво (Dracaena cinnabari) — ендемично на/на островот Сокотра, Јемен. Заедничката Ризница

Лоциран во близина на брегот на Јемен, островот Сокотра често се нарекува „вонземски остров“ поради неговата единствена флора и фауна слична на вонземјани. Островот е дом на различни ретки и ендемични видови, од кои некои ги нема никаде на друго место во светот. Неговата изолација и посебниот екосистем доведоа до бројни шпекулации за неговото потекло и еволуција.

4. Островот Повеглиа

Остров Повеliaа, Италија
Островот Повеглија. Pixabay

Лоциран во близина на Венеција, островот Повеглиа е познат како едно од најопседнуваните места во светот. Островот некогаш служел како карантинска станица за погодените од чума, што доведе до безброј смртни случаи. Се вели дека духот на жртвите сè уште трае, што го прави овој остров застрашувачка и мистериозна дестинација.

5. Островот Хашима

8 најмистериозни острови со бизарни приказни зад нив 3
Островот Хашима, познат и како Остров воен брод) 2008 година, Нагасаки. Заедничката Ризница

Исто така познат како остров на духови, островот Хашима е напуштена населба за ископување јаглен лоцирана во Јапонија. Морничавиот изглед и трошните згради на островот го направија популарна атракција за урбаните истражувачи и фотографи. Неговата прогонувачка историја како логор за принудна работа за време на Втората светска војна ја зголемува мистериозната привлечност на островот.

6. Островот Северен Сентинел

Остров Северен Сентинел
Сателитска слика на островот Северен Сентинел. НАСА / Фер употреба

Овој мал, далечен остров во Андаманското Море е населен од Сентинелези, едно од последните неконтактирани племиња во светот. Сентинелезите жестоко отфрлаат каква било форма на контакт или интеракција со надворешниот свет, напаѓајќи ги сите поединци кои ќе се впуштат премногу блиску до островот. Јазикот, обичаите и начинот на живот на племето остануваат главно непознати, што го прави островот Северен Сентинел едно од најтајните и најмистериозните места на Земјата.

7. Isla de las Munecas (Островот на куклите)

Островот на куклите Мексико Сити
Островот на кукли, Мексико Сити. Фер употреба

Исла де лас Мунекас, познат и како Островот на куклите, е мал остров кој се наоѓа во каналите Ксочимилко во близина на Мексико Сити, Мексико. Овој остров е познат по својата колекција на кукли кои висат на дрвја и згради. Чуварот на островот, Дон Џулијан Сантана, кој живеел сам на островот повеќе од 50 години, верувал дека куклите биле опседнати од духовите на удавените девојчиња и почнал да ги собира за да ги смири нивните души. Се вели дека островот е опседнат и продолжува да ги фасцинира посетителите.

8. Атол Палмира

8 најмистериозни острови со бизарни приказни зад нив 4
Атол Палмира. Nature.org / Фер употреба

Атолот Палмира е оддалечен и ненаселен корален атол лоциран во Тихиот Океан, речиси на половина пат помеѓу Хаваи и Американска Самоа. Иако можеби не е добро познат, постојат голем број причини да се нарече овој остров мистериозен. Оддалечениот остров има мрачна историја со пирати, бродоломи и мистериозни исчезнувања.

Низ историјата, Атолот Палмира бил предмет на територијални спорови. Соединетите Држави тврдеа дека имаат суверенитет над островот во 1859 година, но неговата сопственост беше оспорувана од различни партии во текот на годините. Овие спорови доведоа до правни битки и предизвици.

За време на Втората светска војна, Атолот Палмира се користел како воздушна база на американската морнарица. Атолот бил суштинска стратешка позиција на Пацификот поради неговата локација. Меѓутоа, по војната, американската војска ги напуштила објектите, оставајќи зад себе разни остатоци од структури и опрема, кои и денес можат да се видат на островот.

Во 1974 година, богат пар од Сан Диего, Бак и Стефани Калер, отпловиле до Атолот Палмира со нивната јахта. Тие беа придружувани од поранешното момче на Стефани, Џон Вокер, кој имаше репутација на насилен и манипулативен поединец. По пристигнувањето во Палмира, тензиите ескалираа, што резултираше во тоа што Вокер го уби Бак Калер и ја киднапираше Стефани. Инцидентот доведе до судење за убиство од висок профил и последователна правна постапка.